Adcraft Electric Induction Cooker, in Black (IND-E120V)
SKU: IND-E120V
Excluding Sales Tax
Convert any area in your commercial kitchen or front-of-house into a stovetop with the Adcraft Electric Induction Cooker. Constructed of heavy-duty stainless steel and ceramic glass, this commercial electric induction cooktop has a self-checking automatic shutoff feature. This unit has a 170 minute timer, heats up to 460°F and has a safety overheating sensor. This countertop induction range is ideal for preparing vegetables, omelets, sauces, pasta and more. 120V/60hz, 1800W, 15 Amps. Measures 15.35" x 12.60" x 4.13". NEMA 5-15 plug. Perfect for when you need an extra burner, the Adcraft Electric Induction Cooker is a safe and efficient way to prepare your signature dishes.